Szedhetek magnéziumot terhesség alatt?

  • Magnézium
  • Terhesség
  • Jó közérzet
  • Alvás
  • Magnéziumhiány
  • Fizikai egészség

Szinte felfoghatatlan az a csodálatos folyamat, ami az élet fogantatásával elindul. Két sejt egyesüléséből a 40. hétre egy megszületésre alkalmas és az életre kész kis magzat fejlődik ki. Ugyanakkor a kisbaba testének minden egyes „építőanyagát” az anyától veszi fel, így nem csoda, ha a várandósság alatt is odafigyelünk a megfelelő táplálkozásra.

Sok várandós anyukát érdekel, hogy szedhet-e, illetve érdemes-e szedni magnéziumkészítményeket. A terhesség egyedülálló időszak egy nő életében, amelyben a szervezet fokozott igényt támaszt az olyan alapvető tápanyagok iránt, mint a fehérjék, szénhidrátok, zsírok, vitaminok és ásványi anyagok.

A magnézium az egyik ilyen ásványi anyag, amely testünk működésének számos pontján játszik döntő szerepet, többek között az izom- és idegműködésben, a vércukorszint szabályozásában és az erős csontok felépítésében.

Ebben a cikkben a magnéziummal kapcsolatos legújabb kutatásokkal foglalkozunk, beleértve a magnézium előnyeit, biztonsági megfontolásokat és a leghatékonyabb módszereket, amellyekkel a magnéziumot az egészséges étrendbe illeszthetjük a terhesség alatt.

Magnézium

A magnézium alapvető ásványi anyag. Szükségünk van rá a szervezet különböző folyamataihoz, például a megfelelő izom- és idegműködéshez, a vércukor- és vérnyomásszint szabályozásához, valamint a fehérje-, csont- és DNS-termelés támogatásához2.

A magnéziumnak alvás- és hangulatjavító tulajdonságai vannak, valamint a stresszkezelésben is hatékonyan támogatja testünket. Ez a létfontosságú tápanyag több mint 300 enzimet segít a szervezetben zajló különböző kémiai reakciók végrehajtásában. Ide tartozik a táplálék energiává alakítása, valamint az izmok összehúzódásának biztosítása, ami a szívünk egyenletes dobogását garantálja2.

A magnézium természetes módon megtalálható a rostban gazdag élelmiszerekben, például a teljes kiőrlésű kenyérben és a dúsított gabonafélékben3, de kiváló magnéziumforrás a spenót, a diófélék és a hüvelyesek is4.

Magnézium a várandósság alatt

A szervezetünknek mindig szüksége van magnéziumra az egészséges működéshez, a megfelelő mennyiségű magnézium azonban kiemelkedően fontos a terhesség alatt és újszülött korban is, hogy a baba megfelelően fejlődjön, növekedjen5. A magnézium például támogatja a magzat csontrendszerének fejlődését és a csontok kialakulását5. A magnézium emellett segít a szervezet számos rendszerének szabályozásában, sőt, támogatja a fehérjék, a csontok és a DNS előállítását is5.

Ez azt jelenti, hogy a terhesség alatt a tápanyag iránti megnövekedett igény miatt a magnéziumtartalék gyorsan kimerülhet5. Ez olyan tünetekhez vezethet, mint a terhességi magas vérnyomás, akaratlan izomösszehúzódások, remegés és akár koraszülés. A megfelelő magnéziumbevitel biztosítása és a szövődmények megelőzése érdekében mindenképpen konzultálj az orvosoddal, hogy a terhesség alatt ellenőrizze a szervezeted magnéziumszintjét5.

A táplálkozással magnéziumhoz jut a szervezet, ám mivel a várandós nőknek több magnéziumra van szükségük, ez napi 350-400 mg magnéziumbevitelnek felel meg, így további magnéziumkészítménnyel lehet kiegészíteni5. Fontos azonban, hogy a terhesség alatt bármilyen vény nélkül kapható gyógyászati termék vagy étrend-kiegészítő szedése előtt konzultálj az orvosoddal, aki segíthet a megfelelő döntést meghozni.

A magnézium előnyei a várandósság alatt

Ha várandós vagy, a megfelelő mennyiségű magnézium bevitele fontos a baba egészséges fejlődéséhez6.

Ha várandós vagy, és aggódsz, hogy az étrended nem biztosít megfelelő mennyiségű magnéziumot a babának, mielőtt bármilyen magnéziumkészítményt szedni kezdenél, konzultálj az orvosoddal! Segíteni fog neked abban, hogy a megfelelő adagot szedd, és megbeszélhetitek az esetleges aggályokat is.

A következő részben részletesebben megvizsgáljuk, milyen konkrét előnyei vannak a magnéziumnak a várandósság alatt.

    A magnéziumnak számos előnye van a várandósság alatt, és tanulmányok bizonyítják, hogy a terhességi komplikációk kockázatát is csökkenti7. Vizsgálatok kimutatták, hogy a megfelelő magnéziumbevitel csökkentheti a magas vérnyomás, a preeklampszia, a koraszülés és még a magzati növekedés visszamaradásának kockázatát is7.

    Ennek oka, hogy a magnézium döntő szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában, a megfelelő izomműködés elősegítésében és a magzat egészséges csontfejlődésének támogatásában6. A magnéziumhiányban szenvedő várandós nők hajlamosabbak lehetnek ezekre a szövődményekre, ezért fontos a megfelelő magnéziumbevitel biztosítása a terhesség alatt5.

    A terhesség alatt számos kellemetlenséggel kell szembenézniük a nőknek, például lábgörcsökkel, nyugtalan lábérzettel, reggeli rosszullétekkel, hányingerrel, fejfájással, valamint ízületifájdalmakkal7. A megfelelő magnéziumbevitel enyhíti ezeket a kellemetlen tüneteket azáltal, hogy elősegíti az izmok ellazulását, csökkenti a gyulladásokat és enyhíti a fájdalmat7.

    A várandósság alatti elegendő pihentető alvás nagyon fontos. A megfelelő magnéziumbevitel segítheti a kielégítő mennyiségű és minőségű alvást9. A magnézium elősegíti a relaxációt, csökkenti a stresszt és a szorongást, és szabályozza a melatonin termelést, ami mind segíthet az alvás minőségének javításában9.

    Emellett a magnéziumról köztudott, hogy csökkenti a nyugtalan láb szindrómát és az éjszakai lábgörcsöket, amelyek megzavarhatják az alvást10.

Magnézium természetes bevitele várandósság alatt

A megfelelő magnéziumbevitel a terhesség alatt létfontosságú. A magnéziumban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a leveles zöldségek, például a spenót, a teljes kiőrlésű gabonafélék és néhány mag, például a chia- és a tökmag. Számos dúsított gabonaféle és néhány hüvelyes, például a fekete bab és az edamame bab (zsenge szójabab) is tartalmaz magnéziumot8.

Magnéziumszükséglet a terhesség alatt:

  • 14-18 éves korig: 400 mg/nap
  • 19-től 30 éves korig: 350 mg/nap
  • 31-50 éves korig: 360 mg/nap

Magnéziumpótlás a terhesség alatt

A várandósság alatti magnéziumpótlás általában biztonságos azon nők számára, akik a táplálkozással nem jutnak elegendő mennyiségben ehhez a fontos ásványi anyaghoz5. A magnéziumhiány gyakori tünetei közé tartoznak az izomgörcsök, a gyengeség, a fáradtság és a hányinger8.

Mielőtt további magnéziumkészítményeket kezdenél szedni, konzultálj az orvosoddal5.

Ha az orvos úgy ítéli meg, hogy további magnéziumbevitelre van szükséged, különböző termékek állnak rendelkezésedre, mint például a Magne B6 bevont tabletta, amely az egyik legjobban felszívódó magnéziumsót, a magnézium-laktátot tartalmazza, tovább B6-vitamint, ami elősegíti a magnézium felszívódását és a sejtekbe jutását. Az ajánlott adagolás a várandós nő életkora, a terhesség szakasza és egyéni szükségletei alapján változhat7.

Magnéziumpótlás szülés után is

A magnéziumpótlás fontossága a gyermek megszületése után sem változik! Minden egyes liter anyatejjel körülbelül 40 mg magnéziumot “veszít” az anya szervezete11; így a szoptatás alatt is jellemző az anyai12 szervezet magnéziumhiánya.

Magnéziumszükséglet a szoptatás alatt:

  • 14-18 éves korig: 360 mg/nap
  • 19-30 éves korig: 310 mg/nap
  • 31-50 éves korig: 320 mg/nap

A magnézium ereje: az egészséges terhesség támogatása

A megfelelő magnéziumszint elérése és fenntartása a várandósság alatt nagyon fontos mind az anya, mind a baba egészsége szempontjából. A terhesség alatt, szintén kulcsfontosságú a baba fejlődése szempontjából a kiegyensúlyozott étrend, amellyel szervezetünk számára biztosíthatjuk az összes alapvető mikrotápanyagot.

Mindent egybevetve, ha gondoskodsz arról, hogy elegendő magnéziumot kapjon a szervezeted a várandósság alatt és után, az segíthet abban, hogy Te és a babád egészségesek és erősek maradjatok.

Termékeink

Tudd meg, mennyire vagy stresszes a mesterséges intelligencia segítségével!

Olvassa be a QR kódot a Magne B6 stressz teszthez!

Találj rá a formádra!

    A Magne B6 bavont tabletta javasolt napi adagja terhesség és szoptatás ideje alatt legfeljebb 4 db bevont tabletta.

    1A Magne B6 bevont tablettához képest, elemi magnéziumra és B6-vitaminra vonatkoztatva.

    2Harvard Health. ‘Magnesium’. Accessed 22 March 2023. Available from: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/magnesium/

    3Healthdirect. ‘Magnesium and your health’. Last updated March 2021. Accessed 22 March 2023. Available from: https://www.healthdirect.gov.au/magnesium

    4NHS UK. ‘Vitamins and minerals’. Last updated 3 August 2020. Accessed 22 March 2023. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/others/

    5National Institute of Health. ‘The role of magnesium in pregnancy and in foetal programming of adult diseases’. Published 14 December 2021. Accessed 22 March 2023. DOI: 10.1007/s12011-020-02513-0

    6National Institute of Health. ‘Magnesium supplementation in pregnancy’. Published 2 April 2014. Accessed 22 March 2023. DOI: 10.1002/14651858.CD000937.pub2

    7National Institute of Health. ‘Effect of magnesium supplement on pregnancy outcomes: a randomised control trial’. Published 31 August 2017. Accessed 22 March 2023. DOI: 10.4103/2277-9175.213879

    8National Institute of Health. ‘Magnesium- Fact sheet for health professionals. Last updated 2 June 2022. Accessed 9 March 2023. Available from: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/

    9Abbasi et al. ‘The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. Published 17 December 2012. Accessed 9 March 2023. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/

    10National Institute of Health. ‘Treatment with magnesium in pregnancy’. Published 10 December 2015. Accessed 22 March 2023. DOI: 10.3934/publichealth.2015.4.804

    11Dror DK et al. Overview of Nutrients in Human Milk. Adv. Nutr. 2018, 9, 278S–294S.

    12Kominiarek MA et al. Nutrition Recommendations in Pregnancy and Lactation. Med Clin North Am. 2016;100(6):1199-1215.

    13MedlinePlus. ‘Magnesium Citrate’. Last updated 15 March 2019. Accessed 16 March 2023. Available from: https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a619019.html

    14National Institute of Health. ‘The importance of Magnesium in clinical healthcare’. Published 28 September 2017. Accessed 16 March 2023. DOI: 10.1155/2017/4179326

    15National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.’ Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride.’ Published 1997. Accessed 22 March 2023. DOI: https://doi.org/10.17226/5776.